Uluslararası Geçmişten Günümüze Dini Musiki Sempozyumu Gerçekleştirildi.

 

Fakültemiz ev sahipliğinde 03-04 Kasım 2017 tarihlerinde Amasya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde “Geçmişten Günümüze Uluslararası Dini Musiki Sempozyumu” gerçekleştirildi. Üç ayrı salonda iki gün boyunca toplam 61 bildirinin sunulduğu Sempozyuma; alanın uzmanı birçok bilim insanı ve araştırmacı katıldı. 03 Kasım Cuma günü yapılan Açılış Oturumuna; İlimiz Valisi Dr. Osman Varol, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Şuayip Özdemir, kamu kurum-kuruluş temsilcileri katılırken; akademisyenler ve araştırmacıların yanı sıra öğrenciler ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Fakültemiz Öğretim Görevlisi İsmail Kirenci’nin Kur’an tilavetiyle başlayan Program, Amasya tasavvuf müziğinin önde gelen isimlerinden Şef Ahmet Bilen ve ekibince icra edilen Musiki Dinletisiyle devam etti.

 musiki (7)

 "Tek Derdimiz Amasya'ya Hizmet Etmek"

Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Şuayip Özdemir açılış konuşmalarında, İlahiyat Fakültesinin kuruluşundan bugüne kadar hem nitelikli akademik yapı hem de fiziksel anlamda hızlı bir ivmeyle gelişimine devam ettiğini; 4 yıllık faaliyet dönemine Sempozyum/Çalıştay düzeyinde gerçekleştirilen 4 büyük programın yanı sıra onlarca konferans ve etkinliği sığdırdıklarına dikkat çekti. Dekan Özdemir; inşaat çalışmaları hızla süren yeni İlahiyat Fakültesi binasının 2018-2019 akademik yılında eğitim-öğretime hazır olacağı müjdesini de verdi.

Özdemir; ‘’Amasya, Osmanlı’da nasıl bir ilim, irfan şehri, alimler merkeziyse; şimdi de genç İlahiyat Fakültemizin de katkılarıyla aynı etkiye yeniden kavuşmasını istiyoruz. Bunu yaparken de Amasya’nın yöneticilerinin ve halkımızın desteğine ihtiyacımız var. Rektörlüğümüzden, Belediye Başkanlığımızdan, Valiliğimizden açık açık şu desteği bekliyoruz. Bir tarafında yazma eserlerin olduğu, diğer tarafında matbu eserlerin bulunduğu; araştırmacılar için cazibe merkezi olan bir ihtisas kütüphanesine ihtiyacımız var. Amasya bu desteği verir, bunu biliyoruz. Hiç kimse yapmazsa da Sayın Rektörümüz yapar. Yapacağına da inanıyorum. Biz, samimi duygularla Amasya’mıza hizmet etmek, zengin bir kültürel birikim oluşturmak istiyoruz.’’ dedi.

musiki 1

“Bakarız, Dediğimizi de Yaparız”

Dekan Özdemir’den sonra kürsüye davet edilen Rektör Orbay’ın; Özdemir’in konuşmasına gönderme yaparak ‘’Şuayip Hocamızın dediğine bakarız, bakarız dediğimizi de yaparız.’’ sözleri salon tarafından alkışlandı.

Dini musiki tarihinin insanlık tarihi kadar eski ve köklü olduğunu kaydeden Orbay; dini musikinin yaşandığı coğrafyanın, musikide ortaya çıkan ritüelleri de şekillendirdiğini söyledi.

Türklerin İslam’la tanışmadan önce de bir musiki gelenekleri olduğunu ifade eden Orbay; ‘’Türkler, İslamiyet’in kabulüyle birlikte geçmişten gelen bilgi birikimlerini de harmanlayarak İslamiyetin benimsenmesi, yaygınlaştırılması ve sürdürülebilmesi noktasında önemli katkılarda bulundular. Geçmişten gelen önemli bir hafıza var. Batı’da akıl hastalarının öldürüldüğü, zincire bağlandığı bir dönemde bu medeniyetin insanları dini musikiyle tedavi yöntemleri uygulamıştır. Bunun en bariz örneği de Sabuncuoğlu Şerefeddin’dir. Bu kökleri dünden bugüne taşımak, bugünden yarına sürdürebilmek noktasında bilimsel çalışmalar önem taşıyor. Dolayısıyla geçmişteki değerlerin tanınması, yaygınlaştırılması noktasında bu sempozyumun önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum.’’ cümlelerini kaydetti.

Belediye Başkanı Cafer Özdemir de bir konuşma yaparak Amasya’nın bir tarih ve kültür şehri kimliğine sahip olduğunu, sempozyumun bu açıdan şehrimize ve akabinde oluşturulacak kitabın Alan arşivi açısından büyük fayda sağlayacağı düşüncesinde olduğunu belirtti.

 “Üniversitemiz Göğsümüzü Kabartıyor”

Amasya Valisi Dr. Osman Varol ise;

“Üniversitemizin, göğsümüzü kabartarak yapmaya devam ettiği akademik etkinliklerden bir tanesindeyiz. Sempozyumun konusu çok önemli. Hayatın çok önemli iki alanını bir araya getiren konu üzerinde çalışacak buradaki arkadaşlarımız. Özelikle Türk-İslam medeniyetinde çok ciddi bir noktaya gelmiş olan dini musiki konusu, bize ecdadımızdan kalan çok önemli bir mirastır. Bu mirasların gelecek nesillere aktarılabilmesi için detaylı bir şekilde akademisyenlerimiz tarafından çalışılması ve bunların dokümanlar haline getirilip gelecek kuşaklara aktarılması gerekmektedir.

İnsanoğlunun hangi işi yaparsa yapsın, içerisinde heyecan ve heves taşımadıkça başarılı olamayacağını düşünenlerdenim. Çok sevgili hocamız ve onun gibi yöneticiler Türkiye’de, bu heyecanla işlerini yapmaya devam ettikçe, hangi alanda çalışıyorlarsa o alanda bizi muvaffakiyete erdireceklerdir. İşte bu çalışma da böyle bir heyecanın eseri. Bu tür çalışmaların sürmesini diliyorum. İlimizin kültürel ve bilimsel hayatını zenginleştiren, sık sık düzenlenen bu akademik çalışmalardan ötürü Sayın Rektörümüze ve ekibine teşekkür ediyorum. Sempozyumun gerçekleşmesinde emekleri olan çok kıymetli Dekanımıza ve ekibine, sempozyum için başka illerden buraya gelen hocalarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Sempozyumumuzun hem akademik yönüyle çok verimli bir sonuç ortaya çıkarmasını, hem de buraya gelen misafirlerimizin keyifli vakit geçirmesini diliyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

 musiki 2

Turabi Hoca Dedesi Keçeci Hoca'yı Anlattı

Türkiye’de musiki alanındaki çalışmalarının, bestelerinin ve yetiştirdiği öğrencilerin yanı sıra, alanın ilk profesörü olmasıyla tanınan, kendisi de bir Amasyalı olan Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi’nin “Amasya Gümüşhacıköylü Keçeci Hoca’nın Hayatı ve İlahileri “ başlıklı açılış tebliği ile oturumlar başladı.

Burhan Özbakır, Amasyalı Şükrüllah ve Neyzen Osman Yıldız isimleri verilen üç ayrı salonda toplam 61 bildirinin sunulduğu sempozyumda toplam 15 ayrı oturum gerçekleştirildi. Değerlendirme Oturumunda Dini Musiki üstadları tarafından sempozyumun alan özelinde yapılan ikinci büyük organizasyon oluşu vurgulandı.

musiki 3

Program kapsamında düzenlenen Dini Musiki Konserinde; Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Doç. Dr. Hüseyin Akpınar, Doç. Dr. Kubilay Kolukırık, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Demirci ve Yrd. Doç. Dr. Ramazan Kamiloğlu gibi sanatçı ve saz üstadı, seslendirdikleri eserleriyle programı renklendirdiler.

musiki 4